Mi a vastagbélrák?
A vastagbélrák a vastagbél és a végbél rosszindulatú daganata (colorectalis carcinoma- CRC). A CRC a második leggyakoribb rosszindulatú daganat. Magyarországon évente kb. 9000 új CRC-vel kell számolni és évente kb. 5000 ember hal meg ebben a betegségben.
Hogyan alakul ki a vastagbélrák?
A vastagbélrák (CRC) rákmegelőző állapotai a polypusok (adenomák). A legtöbb CRC polypusokból (adenomából) alakul ki. A polypok rosszindulatú (malignus) elfajulásának kockázata a polypok számával, méretével arányosan nő. Az átlagpopuláció kb. 25%-ában igazolható polyp, közülük 5%-ban alakul ki CRC. A polypok előfordulása az 50-65 éves populációban a legnagyobb. A vastagbélrák (CRC) 90%-a 50 év felett jelentkezik, az előfordulás a 65-75 éves népességben a legnagyobb.
A CRC kialakulása egy több lépcsős, többtényezős folyamat, ahol a polyp -CRC szekvencia (normál vastagbél → kis polyp → nagyméretű polyp → CRC) 10-15 évet vesz igénybe.
A vastagbélrák (CRC) az esetek 75%-ában véletlenszerűen alakul ki (ún. sporadikus CRC); de ismeretes pozitív családi halmozódás (15-20%), valamint genetikai háttér is (1-2%). A gyulladásos bélbetegségekhez (IBD) is társulhat CRC (1%).
A vastagbélrák tünetei:
A vastagbélrák (colorectalis carcinoma – CRC) legfontosabb tünetei a következők:
a székelési szokás (habitus) megváltozása: székrekedés és hasmenés váltakozása
elhúzódó hasmenés
elhúzódó székrekedés
véres széklet
hasi fájdalom
fogyás
étvágytalanság
hőemelkedés-láz
vashiányos vérszegénység
mikroszkópos vérzés a székletben (széklet occult vér meghatározás - FOBT).
Hogyan diagnosztizálható a vastagbélrák?
A fenti tünetek közül bármelyike esetén mielőbb gasztroenterológus szakorvoshoz kell fordulni. A vastagbélrák diagnózisának aranystandardja a vastagbéltükrözés (colonoscopia). Az endoszkópos vizsgálat (tükrözés, colonoscopia) során mindig törekedni kell a teljes vastagbél áttekintésére. A vizsgálattal a legkisebb daganat vagy polyp is felismerhető, lehetőség van a végleges diagnózist megerősítő szövettani mintavételre, valamint a tumor mellé gyakran társuló polypok endoszkópos eltávolítására.
A vastagbél röntgenvizsgálat (irrigoscopia) alkalmazása visszaszorulóban van. A hasi CT, a speciális vastagbél CT (virtuális colonográfia, CT-colonográfia) rendszerint nem helyettesíti a vastagbéltükrözést (colonoscopiát).
A vastagbélrák kezelése
A kezelés alapját a műtét képezi, de az esetek jelentős részében onkológiai kezelésre is szükség van.
A vastagbélrák prognózisa
A CRC prognózisát-kórlefolyását elsősorban a korai felismerés, a műtét során meghatározott stádium, ill. az áttétek jelenléte/hiánya szabja meg.
Utókezelés
A műtétet követően a pontos stádium dönti el az onkológiai kezelés szükségességét. A műtét után legalább 5 évi rendszeres gondozás-követés szükséges, amelynek során ellenőrző endoszkópos (tükrözéses) vizsgálatokat is kell végezni.
A vastagbélrák szűrés jelentősége
A vastagbélrák szűrését (screening) világszerte kiemelt kérdésként kezelik.
A vastagbélszűrési stratégiák az 50-70 év közötti, átlagos kockázatú népességet célozzák meg.
Szűrővizsgálat indokolt:
50-70 éves férfi-nő, egyébként panaszmentes egyén
családban halmozottan előforduló vastagbélrák
A szűrővizsgálatok haszna:
A szűrővizsgálat során felismerhetjük és eltávolíthatjuk a rákmegelőző polypokat, ezáltal nem alakul a rákbetegség.
Ha már kialakult a vastagbélrák, akkor azt korai, még jól kezelhető állapotban sikerül felfedezni.
A vastagbélszűrés aranystandardja a colonoscopia (vastagbéltükrözés). A colonoscopia a vastagbél legmegbízhatóbb vizsgálati módszere. A vizsgálat során szövettani mintavételre van mód, ill. elvégezhető az endoszkópos polypectomia (a polypok tükrözés során történő eltávolítása). Önálló szűrésmódszerként 50 év felett a 10 évente ismételt colonoscopia a legelfogadottabb és leghatékonyabb. A „colonoscopia egyszer az életben 50 év után” („once in a life-time colonoscopy”) stratégia világszerte egyre elterjedtebb egészségmegőrző módszer.
A másik elterjedt szűrő módszer a széklet vér kimutatása (FOBT), amely kevésbé érzékeny, mint a colonoscopia. Pozitív székletteszt esetében második lépésben feltétlenül el kell végezni az endoszkópos vizsgálatot (colonoscopiát).