Mit értünk fekély alatt?
Fekélybetegségnek (latinul „ulcus”) nevezzük a tápcsatorna nyálkahártyájának sérülését-hiányát, amely leggyakrabban a gyomor és nyombél területén alakul ki.
A fekélybetegség tünetei
Gyomortáji, felhasi fájdalom, amely leggyakrabban éhgyomorra jelentkezik, az étkezés átmenetileg enyhítheti a fájdalmat. A fájdalmat hányinger, hányás is kísérheti. Étvágytalanság, fogyás, véres hányás, friss vér megjelenése a székletben, vérszegénység súlyos szövődményre utal.
Gyomorfekélyek |
A fekélybetegség szövődményei
- Vérzés
- A gyomor vagy a nyombél falának átfúródása (perforációja)
- A fekélynek a környező szövetekbe, szervekbe történő behatolása (penetrációja)
- A gyomorkimenet elzáródása (ún. pylorus stenosis).
Mi okozza a fekélybetegséget?
A gyomorfekélyek 70-80%-át, a nyombélfekélyek 90%-át a Helicobacter pylori baktérium okozza. Bizonyos gyógyszerek (gyulladásgátlók-fájdalomcsillapítók, ún. nem-szteroid gyulladásgátlók, aszpirin) is gyakran okozhatnak fekélyt.
Gyomorfekély |
Mi a teendő fekélyre gyanús tünetek esetén?
Ha Önnél a fenti tünetek jelentkeznek, mielőbb forduljon gasztroenterológus szakorvoshoz, mert kivizsgálásra van szüksége. A megfelelő kivizsgálással és kezeléssel megelőzhető a súlyos szövődmények kialakulása, másrészt a gyomor rosszindulatú daganata (gyomorrák) is a fekélybetegséghez hasonló tüneteket okozhat.
A helyes diagnózis megállapítása
Fekélybetegség gyanúja esetén endoszkópos (tükrözéses) vizsgálat (gastroscopia) elvégzésére van szükség. A tükrözés során a nyelőcső, a gyomor és a nyombél vizsgálatára kerül sor. A fekély méretének, elhelyezkedésének meghatározása mellett ki tudunk zárni esetleges más betegségeket, elsősorban a gyomorrákot. Az endoszkópia során lehetőség nyílik szövettani mintavételre, valamint a Helicobacter pylori baktérium igazolására. Az endoszkópia a fekélybetegség gyógyulásának ellenőrzésére is alkalmas. A gastroscopia biztonságos, jól tolerálható vizsgálat.
Nyombél fekély |
A fekélybetegség kezelése
A fekélybetegség kezelése diétás és életmódbeli változtatásokból, gyógyszeres kezelésből, valamint ritkán sebészeti megoldásból állhat.
Az alábbi életmódbeli tanácsok javasolhatók: a dohányzás elhagyása, a túlzott alkoholfogyasztás mérséklése, a gyulladásgátlók-fájdalomcsillapítók, aszpirin körültekintő, orvosi ellenőrzés mellett történő szedése.
A gyógyszeres kezelés alapja a gyomorsav termelésének csökkentése, ill. a Helicobacter pylori fertőzés kezelése. Korszerű kezelés mellett csak ritkán (rendszerint csak szövődmények esetén) kerül sor műtéti kezelésre.
Mi várható a kezeléstől?
Az életmódbeli tanácsok betartása és megfelelő, hatékony gyógyszeres kezelés mellett rövid időn belül tünetmentesség érhető el, a fekély tartósan meggyógyul. Sikeres Helicobacter pylori ellenes kezelést követően, ill. a gyulladásgátlók-fájdalomcsillapítók, aszpirin szedés leállítása után igen ritka a fekély kiújulása. Bizonyos esetekben azonban tartós savképződést gátló gyógyszeres kezelésre van szükség.