Mi a Helicobacter pylori?
A Helicobacter pylori (H. pylori) igen elterjedt kórokozó (baktérium), a fejlődő világ felnőtt lakosságának 80-90%-a fertőzött, míg az iparilag fejlett országokban a felnőtt népesség csupán 20-30%-a hordozza a fertőzést. Magyarországon a fertőzöttség átlagosan 60-65%. A baktérium emberről-emberre terjed. A fertőzés gyermekkorban, 4-5 éves életkor előtt következik be, a felnőttkori fertőződés aránya elenyésző. A baktérium sikeres kezelését (eradikációját) követően az újrafertőződés (reinfekció) előfordulása minimális (évente 1-2%).
Mit okozhat a Helicobacter pylori fertőzés?
A H. pylori elsődlegesen az emberi gyomorban helyezkedik el. A baktérium a gyomorban évekig, évtizedekig fennmaradhat. A baktérium gyomorbeli jelenléte nem mindig társul tünetekkel, de mindenkinél idült gyomorhurutot (krónikus gastritist) idéz elő. A fertőzöttek 10-15%-ában azonban tüneteket okozó fekélybetegséget (gyomor-, ill. nyombélfekélyt), vagy ritkán a gyomor nyirokdaganatát (ún. MALT-lymphomát) okozhat. A H. pylori fertőzés a gyomorrák kialakulásának kockázatát megnöveli: a H. pylori fertőzöttek kb. 1%-ában alakul gyomorrák is kialakulhat.
Hogyan diagnosztizálhatjuk a Helicobacter pylori fertőzést?
A pontos diagnózis leggyakrabban endoszkópia (tükrözés, gastroscopia) során történő szövettani mintavétellel, ill. kilégzési teszt segítségével történik. A baktérium vérvétel, székletvizsgálat segítségével is kimutatható. Hangsúlyozandó, hogy a vérvétel során kapott pozitív eredmény nem jelenti biztosan a fertőzés fennállását.
Hogyan kezeljük a Helicobacter pylori fertőzést?
Hatékony savképződést gátló szer és kombinált antibiotikus kezelés segítségével a baktérium sikeresen eliminálható. Sikertelenség esetén újabb eradikációs kezelésre kerülhet sor. A H. pylori eradikációs kezelés sikerességét minden esetben le kell ellenőrizni. Erre leginkább a kilégzési teszt alkalmazandó. Abban az esetben, ha az eradikációt követően bármilyen okból endoszkópos vizsgálatra (gastroscopiára) kerül sor, értelemszerűen a szövettani ellenőrzés is alkalmas. Ismételten sikertelen H. pylori eradikációs kísérletek esetén, amennyiben a beteg panaszai indokolják, hosszú távú-fenntartó savképződést gátló kezelés bevezetése mérlegelendő.