Meghatározás
A lisztérzékenység (coeliakia gluténszenzitív enteropathia, sprue) a vékonybél krónikus megbetegedése, amelyet a táplálékkal bejuttatott glutén gliadin nevű komponense idéz elő a genetikailag fogékony emberekben. A klinikai kép sokszínűségét a külső (környezeti) és a belső (immunológiai és genetikai) tényezők alakítják ki. A korábban többnyire gyermekkori gasztroenterológiai megbetegedésnek tartott coeliakiát ma már egy bármely életkorban kialakuló/manifesztálódó szisztémás kórképnek tekintjük. A vékonybél-nyálkahártya károsodása következtében gyakran felszívódási zavarra utaló tünetek is megfigyelhetők.
Klinikai tünetek
A lisztérzékenységet (coeliakiát) a klinikai kép sokszínűsége miatt nagy „imitátornak” (utánzónak) is szokták nevezni, mert számos tünet, tünetegyüttes hátterében coeliakia húzódhat meg. A coeliakia legfontosabb tünetei:
Hasmenés
Haspuffadás
Herpes-szerű bőreltérés
Indokolatlan vérszegénység
Fáradékonyság
Fogyás
Gyermekkori fejlődésben elmaradás
Felszívódási zavarok
Különleges megnyilvánulási formák, ill. társbetegségek: pl. autoimmun pajzsmirigybetegség, inzulinkezelést igénylő cukorbetegség, autoimmun májbetegség, ideggyógyászati tünetek, epilepszia, depresszió, menstruációzavarok, csontritkulás, visszatérő vetélés, terméketlenség, hajhullás, ismeretlen eredetű szívnagyobbodás, stb.
Diagnózis-kivizsgálás
Mivel a lisztérzékenységet (coeliakiát) a klinikai kép sokszínűsége jellemzi, a helyes diagnózis alapja, hogy gondoljunk a betegségre! Coeliakia gyanúja esetén vérvizsgálatra, speciális teszt elvégzésére van szükség. A diagnózist a felső emésztőszervi tükrözés (endoszkópia, gastroscopia) során a vékonybélből vett szövettani vizsgálat erősíti meg, amelynek során a vékonybélből történő felszívódást biztosító bélbolyhok sorvadása (atrophiája) igazolható.
Kezelés
A kezelés alapját egy életen át tartó szigorú gluténmentes diéta betartása jelenti (a gabonaneműeket tartósan ki kell iktatni az étrendből).
A gluténmentes diéta szigorú betartása esetén a kórjóslat megfelelő, látványos klinikai javulás figyelhető meg, amelyet a vékonybélbolyhok regenerációja is alátámaszt.
A coeliakiás betegek orvosi ellenőrzést-gondozást igényelnek.