Meghatározás
A vastagbél diverticulum olyan zsákszerű kitüremkedés, amelynek falában a vastagbél valamennyi rétege megtalálható. Leggyakrabban a vastagbél bal oldalán alakul ki.
Kialakulás
Pontos oka nem ismert. A nyugati társadalmakban jóval gyakoribb az előfordulása. A diétás rostokban szegény étrend és az idősödő társadalom magyarázhatja a diverticulosis emelkedő előfordulását. A diétás tényezők fokozott bélüregi nyomásfokozódáshoz vezetnek, amelyek az életkor előrehaladásával a vastagbél izomzatának elvékonyodásához és a vastagbélfal meggyengüléséhez vezetnek. A diverticulosis előfordulása az életkorral nő: 40 év alatt ritka, 60 év felett már minden második emberben kimutatható, 80 éves korban pedig az előfordulás elérheti a 80%-ot.
Klinikai tünetek
Megkülönböztetünk tünetmentes diverticulosist (80%), valamint tüneteket okozó divertciulum gyulladást (diverticulitist) (20%). A diverticulosis az esetek jelentős részében tünetmentes. Tüneteket okozó diverticulosis esetén rendszerint a has bal alsó részében fellépő fájdalom, dyscomfortérzés, bal alhasi nyomásérzékenység jellemző. A tünetekhez székrekedés vagy székrekedés-hasmenés váltakozása társul. A gyulladástól (diverticulitistől) eltérően, a diverticulosis nem jár lázzal és enyhébb a helyi hasi nyomásérzékenység.
A diverticulum gyulladása (diverticulitis) a diverticulosisos betegek kb. 20%-ában alakul ki. Spontán hasi fájdalom, rendszertelen székletürítés (székrekedés/hasmenés váltakozása), tapintható hasi képlet, kifejezett helyi nyomásérzékenység, láz, fehérvérsejtszám szaporulat, gyorsult süllyedés jellemzi a kórképet. Diverticulitis esetén súlyos szövődmények is felléphetnek: átfúródás (perforáció), tályog, hashártyagyulladás, bélelzáródás, vérzés.
Kivizsgálás
Diverticulosis esetén a vastagbéltükrözés (colonoscopia) elvégzése alapvető fontosságú a vastagbélrák (colorectalis carcinoma) kizárása céljából. A vastagbél röntgen (irrigoscopia) gyakran pontosabban igazolhatja a diverticulosis lokalizációját, mint az endoszkópia. Gyulladás (diverticulitis) esetében nem megterhelő (nem-invazív) képalkotó eljárásokkal kell kezdeni a kivizsgálást. Ilyenkor hasi ultrahang és hasi CT vizsgálatokat kell elvégezni.
Kezelés
Diverticulosis esetén: székletrendezés (rendszeres, könnyű székletürítés biztosítása); rostanyagban gazdag étrend és bőséges folyadékfogyasztás szükséges.
Diverticulitis esetében: a klinikum súlyosságától függően gyógyszeres és műtéti kezelés is szóba jön.