A gasztroenterológia a belgyógyászat speciális ága, amely az emésztőszervi betegségek vizsgálatával és gyógyításával foglalkozik. A gasztroenterológiai kivizsgálást és kezelést gasztroenterológus szakorvosok végzik. A helyes diagnózis megállapításához legfontosabb eszközei az endoszkópos vizsgálatok.
Mi a gyomortükrözés?
A gyomortükrözés (gastroscopia) a felső tápcsatorna (nyelőcső, a gyomor és a nyombél endoszkópos vizsgálata. A gyomortükrözés (gastroscopia) a nyelőcső refluxbetegség, a gyomor- és nyombélfekélyek, valamint a nyelőcső-, gyomorrák és rákmegelőző állapotok kimutatásának legfontosabb módszere.
Mikor kell elvégezni a gyomortükrözést (gastroscopiát)?
A gyomortükrözés legfontosabb javallatai (indikációi):
• Felső tápcsatornai vérzés gyanúja (a vérzésforrás meghatározása és kezelése céljából)
• Nyelészavar (dysphagia)
• Emésztési zavar (dyspepsia), amely tüneti kezelésre nem szűnik
• Gyomortáji fájdalom
• Elhúzódó hasi fájdalom, dyscomfort
• Atípusos mellkasi fájdalom
• Savas visszaáramlás, gyomorégés
• Étvágytalanság
• Fogyás
• Ismert rákmegelőző állapotok ellenőrzése (pl. Barrett’s nyelőcső, súlyos idült gyomorhurut)
• Közvetlen megtekintést és szövettani mintavételt igényelő eltérések (pl. polypok, gyomorfekély, nyelőcső- gyomor szűkület).
Hogyan történik a gyomortükrözés (gastroscopia)?
Az endoszkópos vizsgálat éhgyomorra történik, ezért a vizsgálat előtt 4-6 órával lehet utoljára szilárd, ill. folyékony táplálékot fogyasztani. A vizsgálatot tapasztalt gasztroenterológus szakorvos végzi, asszisztens jelenlétében, speciálisan felszerelt, modern endoszkópos laboratóriumban. A vizsgálat ambuláns módon történik.
Közvetlenül a vizsgálatot megelőzően a garatképletek érzéstelenítésére Lidocain helyi spray-t alkalmazunk, amelynek érzéstelenítő hatása kb. egy óráig eltart. A Lidocain spray érzésteleníti garat nyálkahártyáját, íze kesernyés, a torokban gombócérzést okoz.
Ritkán nyugtató-kábító-bódító intravénás injekció alkalmazására is sor kerülhet.
A beteg a vizsgálat ideje alatt kulturált, nyugodt környezetben oldalfekvő, kényelmes helyzetben van. Az endoszkópot a szájüregen keresztül előbb a nyelőcsőbe, majd a gyomorba, végül a nyombél juttatjuk. Az endoszkóp levezetése során a beteg együttműködésére van szükség. A vizsgálat fájdalmatlan, de az eszköz mechanikai hatása, ill. a befújt levegő átmeneti feszülést okozhat. A vizsgálat ideje a légutak szabadok, a beteg orron vagy akár szájon át történő levegővételét semmi nem akadályozza. A vizsgálat 2-5 percig tart: a nyelőcső, gyomor, nyombél átvizsgálása során a legkisebb nyálkahártya eltérés is igazolható. A makroszkópos diagnózis mellett szövettani, biopsziás mintavételre is van mód, amely a végleges kórismét biztosítja (nyelőcsőgyulladás, gyomorhurut mértéke, fekély, rákmegelőző állapot, nyelőcső-gyomor daganat). Ezzel a módszerrel a Helicobacter pylori fertőzés is igazolható. A szövettani mintavétel fájdalmatlan.
Mi történik a gyomortükrözés után?
A vizsgálat után a beteg azonnal szóbeli és írásos tájokoztatást kap a gyomortükrözés eredményéről. Szövettani vizsgálat esetén egy későbbi időpontban (1-2 héten belül) újabb konzultációra van szükség.
A Lidocain érzéstelenítés miatt kb. 1 órán keresztül nem szabad enni-inni, mert fennáll a félrenyelés (aspiráció) veszélye.
A gyomortükrözést követően a szokásos napi tevékenység folytatható. Amennyiben a beteg nyugtató-kábító-bódító injekciót kapott, átmeneti megfigyelésre van szükség.
Megfelelően képzett, tapasztalt vizsgáló és modern műszerek esetében a gyomortükrözés (gastroscopia) gyakorlatilag veszélytelen beavatkozás, a szövődmények aránya elenyésző.